Home / Microcontrollers / TC327LP16F160SAALXUMA1
TC327LP16F160SAALXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
TC327LP16F160SAALXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-LFBGA-292-11
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 292LFBGA
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 160MHz
Series AURIX™
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 152K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, I²S, PWM, WDT
Connectivity ASC, CANbus, CCU, FlexRay, LINbus, QSPI, SENT
Mounting Type Surface Mount
Core Processor TriCore™
Package / Case 292-LFBGA
Product Status Active
Data Converters A/D 16 SAR
Oscillator Type Internal
Base Product Number TC324LP16
Program Memory Size 1MB (1M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Supplier Device Package PG-LFBGA-292-11
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.97V ~ 5.5V