Home / Microcontrollers / TC387QP160F300SAELXUMA1
TC387QP160F300SAELXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
TC387QP160F300SAELXUMA1
Package:
PG-LFBGA-292-11
Description:
IC MCU 32BIT 10MB FLASH 292LFBGA
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 950
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 300MHz
Series AURIX™
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 1.53K x 8
Core Size 32-Bit Quad-Core
EEPROM Size 512K x 8
Peripherals DMA, I²S, PWM, WDT
Connectivity ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI, QSPI, SENT
Mounting Type Surface Mount
Core Processor TriCore™
Package / Case 292-LFBGA
Product Status Active
Data Converters A/D 142 SAR, Sigma-Delta
Oscillator Type Internal
Base Product Number TC387QP160
Program Memory Size 10MB (10M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Supplier Device Package PG-LFBGA-292-11
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.97V ~ 5.5V