Home / Microcontrollers / TC387TP128F300SAEKXUMA1
TC387TP128F300SAEKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
TC387TP128F300SAEKXUMA1
Package:
PG-LFBGA-292-11
Description:
IC MCU 32BIT 8MB FLASH 292LFBGA
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 300MHz
Series AURIX™
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 728K x 8
Core Size 32-Bit Quad-Core
EEPROM Size 512K x 8
Peripherals DMA, I²S, PWM, WDT
Core Processor TriCore™
Package / Case 292-LFBGA
Product Status Active
Data Converters A/D 84 SAR, Sigma-Delta
Oscillator Type Internal
Base Product Number TC387TP128
Program Memory Size 8MB (8M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-LFBGA-292-11
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.97V ~ 5.5V