Home / Microcontrollers / TC397QA160F300SBCKXUMA1
TC397QA160F300SBCKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
TC397QA160F300SBCKXUMA1
Package:
PG-LFBGA-292-12
Description:
IC MCU 32BIT 10MB FLASH 292LFBGA
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 300MHz
Series AURIX™
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 5.34K x 8
Core Size 32-Bit 6-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, I²S, LVDS, PWM, WDT
Core Processor TriCore™
Package / Case 292-LFBGA
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number TC397QA160
Program Memory Size 10MB (10M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-LFBGA-292-12
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3.3V, 5V