TCTP1A476M8R-EV2
KYOCERA AVX
Product No:
TCTP1A476M8R-EV2
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 47UF 20% 10V 0805
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Molded
Series TCT
Package Bulk
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C