TCTU0J475M8R
KYOCERA AVX
Product No:
TCTU0J475M8R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 6.3V 0402
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Molded
Series TCT
Package Bulk
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code U
ESR (Equivalent Series Resistance) 25Ohm @ 100kHz