TD1A15HS
ITT Cannon, LLC
Product No:
TD1A15HS
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN D-SUB RCPT 15POS PNL MNT
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color -
Series 24308-Style, TD1
Package -
Features Filter, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder Cup
Contact Form -
Contact Type Signal
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 200V
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection -
Dielectric Material -
Number of Positions 15
Current Rating (Amps) 7.5A