TEP106M035CRW
KYOCERA AVX
Product No:
TEP106M035CRW
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Conformal Coated
Series TEP
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.602" (15.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code F
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm @ 100kHz