TEP107K020CRW
KYOCERA AVX
Product No:
TEP107K020CRW
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Conformal Coated
Series TEP
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 100 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code N
ESR (Equivalent Series Resistance) 600mOhm @ 100kHz