
Texas Instruments
Product No:
TL2575-33IKV
Manufacturer:
Package:
TO-220-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 3.3V 1A TO220-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.641
2.641
10
2.375
23.75
25
2.24048
56.012
100
1.90874
190.874
250
1.792232
448.058
500
1.568203
784.1015
1000
1.299372
1299.372
2500
1.209758
3024.395
5000
1.164947
5824.735
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-5 Formed Leads |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TL2575 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 52kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 4.75V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220-5 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |