
Texas Instruments
Product No:
TL2575-ADJIKV
Manufacturer:
Package:
TO-220-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1A TO220-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6505
2.6505
10
2.3769
23.769
25
2.24276
56.069
100
1.91083
191.083
250
1.794208
448.552
500
1.569932
784.966
1000
1.300797
1300.797
2500
1.211088
3027.72
5000
1.166239
5831.195
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-5 Formed Leads |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TL2575 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 52kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 4.75V |
| Voltage - Output (Max) | 37V |
| Supplier Device Package | TO-220-5 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.23V |