
Texas Instruments
Product No:
TL3016CDR
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC COMPARATOR 1 W/LATCH 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5555
2.5555
10
2.299
22.99
25
2.16866
54.2165
100
1.847655
184.7655
250
1.734928
433.732
500
1.518062
759.031
1000
1.257819
1257.819
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | with Latch |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Hysteresis | - |
| Output Type | Complementary, Push-Pull, TTL |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | 97dB CMRR |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | TL3016 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Current - Output (Typ) | 20mA |
| Propagation Delay (Max) | 10ns |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Max) | 12.5mA |
| Current - Input Bias (Max) | 10µA @ ±5V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 3mV @ ±5V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5V ~ 10V, ±2.5V ~ 5V |