
onsemi
Product No:
TL494CDR2G
Manufacturer:
Package:
16-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG CTRLR BCK/PSH-PULL 16SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.874
0.874
10
0.7714
7.714
25
0.72466
18.1165
100
0.54929
54.929
250
0.467476
116.869
500
0.444087
222.0435
1000
0.338912
338.912
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | SWITCHMODE™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck, Push-Pull |
| Clock Sync | No |
| Output Type | Transistor Driver |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Phases | 1 |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Dead Time Control, Frequency Control |
| Duty Cycle (Max) | 48% |
| Number of Outputs | 2 |
| Serial Interfaces | - |
| Base Product Number | TL494 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 7V ~ 40V |