
Texas Instruments
Product No:
TL497AID
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK BST ADJ 500MA 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8595
2.8595
10
2.565
25.65
25
2.42516
60.629
100
2.101875
210.1875
250
1.994126
498.5315
500
1.789325
894.6625
1000
1.509075
1509.075
2500
1.433616
3584.04
5000
1.379723
6898.615
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up, Step-Down |
| Topology | Buck, Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TL497 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 12V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 30V, -25V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | ±1.2V |