
Texas Instruments
Product No:
TL750L05CLPRE3
Manufacturer:
Package:
TO-92-3
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 150MA TO92-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.836
0.836
10
0.7372
7.372
25
0.69236
17.309
100
0.564965
56.4965
250
0.524742
131.1855
500
0.446576
223.288
1000
0.357257
357.257
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 65dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | TL750 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 26V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.6V @ 150mA |
| Current - Supply (Max) | 12 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Current - Quiescent (Iq) | 2 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |