
Texas Instruments
Product No:
TL7660CDGKR
Manufacturer:
Package:
8-VSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG CHARGE PUMP INV 8VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5105
1.5105
10
1.35375
13.5375
25
1.2768
31.92
100
1.088035
108.8035
250
1.021592
255.398
500
0.893893
446.9465
1000
0.740658
740.658
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Ratiometric |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TL7660 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 10kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Voltage - Input (Min) | 1.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -Vin, 2Vin |