
Texas Instruments
Product No:
TL7660CP
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG CHARGE PUMP INV 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8525
1.8525
10
1.6625
16.625
25
1.56864
39.216
100
1.336365
133.6365
250
1.25476
313.69
500
1.097915
548.9575
1000
0.909701
909.701
2500
0.846963
2117.4075
5000
0.815594
4077.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Ratiometric |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TL7660 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 10kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Voltage - Input (Min) | 1.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -Vin, 2Vin |