
Texas Instruments
Product No:
TL780-05KCS
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 1.5A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.893
0.893
10
0.78945
7.8945
25
0.74138
18.5345
100
0.60496
60.496
250
0.561868
140.467
500
0.478192
239.096
1000
0.382556
382.556
2500
0.346693
866.7325
5000
0.322782
1613.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 85dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 1.5A |
| Base Product Number | TL780 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 25V |
| Voltage Dropout (Max) | 2V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |