
Texas Instruments
Product No:
TL972IPW
Manufacturer:
Package:
8-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.931
0.931
10
0.83315
8.3315
25
0.79116
19.779
150
0.649924
97.4886
300
0.607525
182.2575
450
0.536874
241.5933
1050
0.423852
445.0446
2400
0.395599
949.4376
4950
0.37582
1860.309
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Slew Rate | 5V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 2mA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | TL972 |
| Current - Input Bias | 200 nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Gain Bandwidth Product | 12 MHz |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Current - Output / Channel | 80 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 12 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 2.7 V |