
Texas Instruments
Product No:
TL974IN
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0735
1.0735
10
0.95855
9.5855
25
0.9101
22.7525
100
0.74746
74.746
250
0.698706
174.6765
500
0.617443
308.7215
1000
0.487464
487.464
2500
0.454964
1137.41
5000
0.432212
2161.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 5V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Through Hole |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 2mA (x4 Channels) |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | TL974 |
| Current - Input Bias | 200 nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Gain Bandwidth Product | 12 MHz |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Current - Output / Channel | 80 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 12 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 2.7 V |