
Texas Instruments
Product No:
TLC071IP
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.767
1.767
10
1.58365
15.8365
25
1.49416
37.354
100
1.27319
127.319
250
1.19548
298.87
500
1.046045
523.0225
1000
0.866723
866.723
2500
0.806949
2017.3725
5000
0.777062
3885.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 19V/µs |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 2.1mA |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | TLC071 |
| Current - Input Bias | 1.5 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Voltage - Input Offset | 390 µV |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Current - Output / Channel | 57 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 16 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4.5 V |