
Texas Instruments
Product No:
TLC1078IP
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC CMOS 2 CIRCUIT 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.7045
7.7045
10
6.96065
69.6065
25
6.63708
165.927
100
5.76308
576.308
250
5.504034
1376.0085
500
5.018394
2509.197
1000
4.370864
4370.864
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | LinCMOS™ |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 0.032V/µs |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Amplifier Type | CMOS |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 29µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | TLC1078 |
| Current - Input Bias | 1 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Gain Bandwidth Product | 110 kHz |
| Voltage - Input Offset | 180 µV |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Current - Output / Channel | 30 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 16 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |