
Texas Instruments
Product No:
TLC2252AID
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.394
2.394
10
2.15175
21.5175
25
2.03034
50.7585
100
1.729855
172.9855
250
1.624272
406.068
500
1.421238
710.619
1000
1.177601
1177.601
2500
1.096386
2740.965
5000
1.055773
5278.865
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | LinCMOS™ |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 0.12V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 80µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | TLC2252 |
| Current - Input Bias | 1 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Gain Bandwidth Product | 210 kHz |
| Voltage - Input Offset | 200 µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 50 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 16 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4.4 V |