
Texas Instruments
Product No:
TLC2262AIP
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC CMOS 2 CIRCUIT 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.47
2.47
10
2.2154
22.154
25
2.08962
52.2405
100
1.780395
178.0395
250
1.671696
417.924
500
1.462734
731.367
1000
1.211982
1211.982
2500
1.128391
2820.9775
5000
1.0866
5433
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | LinCMOS™ |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 0.55V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Through Hole |
| Amplifier Type | CMOS |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 425µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | TLC2262 |
| Current - Input Bias | 1 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Gain Bandwidth Product | 730 kHz |
| Voltage - Input Offset | 300 µV |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Current - Output / Channel | 50 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 16 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4.4 V |