
Texas Instruments
Product No:
TLC2272AQDRQ1
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC CMOS 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6315
2.6315
10
2.3617
23.617
25
2.22794
55.6985
100
1.898195
189.8195
250
1.782352
445.588
500
1.559558
779.779
1000
1.292209
1292.209
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, LinCMOS™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 3.6V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | CMOS |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 2.4mA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | TLC2272 |
| Current - Input Bias | 1 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Gain Bandwidth Product | 2.25 MHz |
| Voltage - Input Offset | 300 µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 50 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 16 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4.4 V |