
Texas Instruments
Product No:
TLC271BIP
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3965
1.3965
10
1.2445
12.445
25
1.18142
29.5355
100
0.97033
97.033
250
0.907022
226.7555
500
0.801572
400.786
1000
0.632814
632.814
2500
0.590624
1476.56
5000
0.561098
2805.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | LinCMOS™ |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 5.3V/µs |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 950µA |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | TLC271 |
| Current - Input Bias | 0.7 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Gain Bandwidth Product | 2.2 MHz |
| Voltage - Input Offset | 390 µV |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Current - Output / Channel | 30 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 16 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4 V |