
Texas Instruments
Product No:
TLC271CPS
Manufacturer:
Package:
8-SO
Batch:
-
Description:
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2255
1.2255
10
1.0963
10.963
25
1.04006
26.0015
100
0.85443
85.443
250
0.798684
199.671
500
0.705831
352.9155
1000
0.557232
557.232
2500
0.520087
1300.2175
5000
0.494076
2470.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | LinCMOS™ |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 5.3V/µs |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 950µA |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | TLC271 |
| Current - Input Bias | 0.7 pA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Gain Bandwidth Product | 2.2 MHz |
| Voltage - Input Offset | 1.1 mV |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Current - Output / Channel | 30 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 16 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |