
Texas Instruments
Product No:
TLC271MDR
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3585
1.3585
10
1.2122
12.122
25
1.15064
28.766
100
0.945345
94.5345
250
0.883652
220.913
500
0.780919
390.4595
1000
0.616512
616.512
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | LinCMOS™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 5.3V/µs |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 950µA |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | TLC271 |
| Current - Input Bias | 0.7 pA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Gain Bandwidth Product | 2.2 MHz |
| Voltage - Input Offset | 1.1 mV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 30 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 16 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 5 V |