
Texas Instruments
Product No:
TLC3702IP
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC COMPARATOR 2 GEN PUR 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.425
1.425
10
1.2711
12.711
25
1.20612
30.153
100
0.990755
99.0755
250
0.926136
231.534
500
0.818463
409.2315
1000
0.646152
646.152
2500
0.603079
1507.6975
5000
0.572926
2864.63
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | General Purpose |
| Series | LinCMOS™ |
| Package | Tube |
| Hysteresis | - |
| Output Type | CMOS, Push-Pull, TTL |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | 84dB CMRR |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | TLC3702 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Output (Typ) | 20mA |
| Propagation Delay (Max) | 4.5µs |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Current - Quiescent (Max) | 65µA |
| Current - Input Bias (Max) | 5pA @ 5V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 5mV @ 10V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V ~ 16V |