
Texas Instruments
Product No:
TLC372CP
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC COMPARATOR 2 DIFF 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.273
1.273
10
1.13715
11.3715
25
1.07882
26.9705
100
0.886255
88.6255
250
0.828438
207.1095
500
0.732108
366.054
1000
0.57798
577.98
2500
0.539448
1348.62
5000
0.512478
2562.39
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | Differential |
| Series | LinCMOS™ |
| Package | Tube |
| Hysteresis | - |
| Output Type | CMOS, MOS, Open-Drain, TTL |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | TLC372 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Current - Output (Typ) | 20mA |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Current - Quiescent (Max) | 400µA |
| Current - Input Bias (Max) | 5pA @ 5V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 5mV @ 5V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V ~ 16V, ±1.5V ~ 8V |