
Texas Instruments
Product No:
TLC372CPS
Manufacturer:
Package:
8-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.33
1.33
10
1.18655
11.8655
25
1.12594
28.1485
100
0.924825
92.4825
250
0.864538
216.1345
500
0.764028
382.014
1000
0.603174
603.174
2500
0.56296
1407.4
5000
0.534812
2674.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | Differential |
| Series | LinCMOS™ |
| Package | Tube |
| Hysteresis | - |
| Output Type | CMOS, MOS, Open-Drain, TTL |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | TLC372 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Current - Output (Typ) | 20mA |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Current - Quiescent (Max) | 400µA |
| Current - Input Bias (Max) | 5pA @ 5V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 5mV @ 5V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V ~ 16V, ±1.5V ~ 8V |