
Texas Instruments
Product No:
TLC393CP
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC COMPARATOR 2 GEN PUR 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.463
1.463
10
1.31195
13.1195
25
1.24488
31.122
100
1.02258
102.258
250
0.95589
238.9725
500
0.84474
422.37
1000
0.6669
666.9
2500
0.62244
1556.1
5000
0.591318
2956.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | General Purpose |
| Series | LinCMOS™ |
| Package | Tube |
| Hysteresis | - |
| Output Type | MOS, Open-Drain |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | 84dB CMRR |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | TLC393 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Current - Output (Typ) | 20mA |
| Propagation Delay (Max) | 4.5µs |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Current - Quiescent (Max) | 50µA |
| Current - Input Bias (Max) | 5pA @ 5V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 5mV @ 10V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V ~ 16V |