
Texas Instruments
Product No:
TLC4501AID
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.453
5.453
10
4.89535
48.9535
25
4.6284
115.71
100
4.011185
401.1185
250
3.805472
951.368
500
3.414642
1707.321
1000
2.87982
2879.82
2500
2.735829
6839.5725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | LinEPIC™, Self-Cal™ |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 2.5V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 1mA |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | TLC4501 |
| Current - Input Bias | 1 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Gain Bandwidth Product | 4.7 MHz |
| Voltage - Input Offset | 10 µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 50 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 6 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4 V |