
Texas Instruments
Product No:
TLE2061CP
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC OPAMP JFET 1 CIRCUIT 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5365
2.5365
10
2.27525
22.7525
25
2.14624
53.656
100
1.82875
182.875
250
1.717144
429.286
500
1.502501
751.2505
1000
1.244928
1244.928
2500
1.159076
2897.69
5000
1.116146
5580.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Excalibur™ |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 3.4V/µs |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Amplifier Type | J-FET |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 290µA |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | TLE2061 |
| Current - Input Bias | 4 pA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Voltage - Input Offset | 600 µV |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Current - Output / Channel | 80 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 7 V |