
Texas Instruments
Product No:
TLE2142CP
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.3105
5.3105
10
4.769
47.69
25
4.50832
112.708
100
3.90716
390.716
250
3.706786
926.6965
500
3.326083
1663.0415
1000
2.805132
2805.132
2500
2.664874
6662.185
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 45V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Through Hole |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 6.9mA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | TLE2142 |
| Current - Input Bias | 700 nA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Gain Bandwidth Product | 5.9 MHz |
| Voltage - Input Offset | 290 µV |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Current - Output / Channel | 50 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 44 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4 V |