
Infineon Technologies
Product No:
TLE42764DVATMA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO252-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 400MA TO252-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3465
2.3465
10
2.10615
21.0615
25
1.98702
49.6755
100
1.692995
169.2995
250
1.589692
397.423
500
1.39099
695.495
1000
1.15253
1152.53
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| PSRR | 54dB (100Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 400mA |
| Base Product Number | TLE42764 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 250mA |
| Current - Supply (Max) | 25 mA |
| Voltage - Output (Max) | 20V |
| Supplier Device Package | PG-TO252-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 220 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |