
Texas Instruments
Product No:
TLV1117-25IDRJR
Manufacturer:
Package:
8-SON (4x4)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 800MA 8SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8525
1.8525
10
1.66535
16.6535
25
1.57092
39.273
100
1.338455
133.8455
250
1.256736
314.184
500
1.099644
549.822
1000
0.911136
911.136
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 75dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 800mA |
| Base Product Number | TLV1117 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 15V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.3V @ 800mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SON (4x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |