
Texas Instruments
Product No:
TLV117118DCYR
Manufacturer:
Package:
SOT-223-4
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223-4
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6175
0.6175
10
0.5434
5.434
25
0.51072
12.768
100
0.416955
41.6955
250
0.387296
96.824
500
0.329612
164.806
1000
0.263692
263.692
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 65dB (100Hz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | TLV117118 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.8V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-223-4 |
| Current - Quiescent (Iq) | 100 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |