
Texas Instruments
Product No:
TLV2217-18KCS
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.368
1.368
10
1.22075
12.2075
25
1.159
28.975
100
0.95209
95.209
250
0.890036
222.509
500
0.786543
393.2715
1000
0.620958
620.958
2500
0.579557
1448.8925
5000
0.550582
2752.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 62dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | TLV2217 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Over Voltage |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 12V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |