
Texas Instruments
Product No:
TLV2217-33KCSE3
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.501
1.501
10
1.34045
13.4045
25
1.27262
31.8155
100
1.045285
104.5285
250
0.977132
244.283
500
0.863512
431.756
1000
0.68172
681.72
2500
0.636272
1590.68
5000
0.604456
3022.28
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 62dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | TLV2217 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Over Voltage |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 12V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 500mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |