
Texas Instruments
Product No:
TLV2242IDR
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.736
2.736
10
2.4586
24.586
25
2.31952
57.988
100
1.976095
197.6095
250
1.855464
463.866
500
1.623531
811.7655
1000
1.34521
1345.21
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 0.002V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 1µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | TLV2242 |
| Current - Input Bias | 100 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Gain Bandwidth Product | 5.5 kHz |
| Voltage - Input Offset | 600 µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 200 µA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 12 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 2.5 V |