
Texas Instruments
Product No:
TLV2252AIDR
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7645
2.7645
10
2.48235
24.8235
25
2.34156
58.539
100
1.995
199.5
250
1.873248
468.312
500
1.639092
819.546
1000
1.358101
1358.101
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | LinCMOS™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 0.12V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 70µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | TLV2252 |
| Current - Input Bias | 1 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Gain Bandwidth Product | 200 kHz |
| Voltage - Input Offset | 200 µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 50 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 8 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 2.7 V |