
Texas Instruments
Product No:
TLV2262AIDR
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC CMOS 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6885
2.6885
10
2.41395
24.1395
25
2.27734
56.9335
100
1.94028
194.028
250
1.821872
455.468
500
1.594138
797.069
1000
1.320861
1320.861
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | LinCMOS™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 0.55V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | CMOS |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 400µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | TLV2262 |
| Current - Input Bias | 1 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Gain Bandwidth Product | 710 kHz |
| Voltage - Input Offset | 300 µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 50 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 8 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 2.7 V |