
Texas Instruments
Product No:
TLV2472CDR
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC CMOS 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.546
2.546
10
2.2857
22.857
25
2.15612
53.903
100
1.837205
183.7205
250
1.725048
431.262
500
1.509417
754.7085
1000
1.250656
1250.656
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 1.5V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | CMOS |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 600µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | TLV2472 |
| Current - Input Bias | 2.5 pA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Gain Bandwidth Product | 2.8 MHz |
| Voltage - Input Offset | 250 µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 35 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 6 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 2.7 V |