
Texas Instruments
Product No:
TLV2761CD
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.558
1.558
10
1.38985
13.8985
25
1.31974
32.9935
100
1.08395
108.395
250
1.013232
253.308
500
0.895432
447.716
1000
0.706914
706.914
2500
0.659784
1649.46
5000
0.6268
3134
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 0.23V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 20µA |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | TLV2761 |
| Current - Input Bias | 3 pA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Gain Bandwidth Product | 500 kHz |
| Voltage - Input Offset | 550 µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 10.2 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 3.6 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 1.8 V |