
Texas Instruments
Product No:
TLV62085RLTR
Manufacturer:
Package:
7-VSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 7VSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.741
0.741
10
0.65645
6.5645
25
0.61636
15.409
100
0.503025
50.3025
250
0.46721
116.8025
500
0.397632
198.816
1000
0.318108
318.108
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | DCS-Control™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 7-VFDFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TLV62085 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.4MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 7-VSON (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |