
Texas Instruments
Product No:
TLV62568PDRLR
Manufacturer:
Package:
SOT-5X3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1A SOT563-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.3002
3.002
25
0.26296
6.574
100
0.17005
17.005
250
0.14079
35.1975
500
0.112632
56.316
1000
0.086355
86.355
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-563, SOT-666 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TLV62568 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-5X3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |