
Texas Instruments
Product No:
TLV70028DSER
Manufacturer:
Package:
6-WSON (1.5x1.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 6WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.513
0.513
10
0.437
4.37
25
0.40812
10.203
100
0.32642
32.642
250
0.303126
75.7815
500
0.256481
128.2405
1000
0.198189
198.189
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 68dB (1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WFDFN |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 200mA |
| Base Product Number | TLV70028 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.25V @ 200mA |
| Current - Supply (Max) | 270 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-WSON (1.5x1.5) |
| Current - Quiescent (Iq) | 55 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.8V |