
Texas Instruments
Product No:
TLV711285285DDSET
Manufacturer:
Package:
6-WSON (1.5x1.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN 2.85/2.85V 6WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
250
0.811452
202.863
500
0.717098
358.549
1250
0.566124
707.655
2500
0.52838
1320.95
6250
0.501961
3137.25625
12500
0.483094
6038.675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 80dB ~ 50dB (10Hz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WFDFN |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 200mA |
| Base Product Number | TLV711285285 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.215V @ 200mA, 0.215V @ 200mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-WSON (1.5x1.5) |
| Current - Quiescent (Iq) | 110 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.85V, 2.85V |