
Texas Instruments
Product No:
TLV713185PDQNR
Manufacturer:
Package:
4-X2SON (1x1)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.85V 150MA 4X2SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
3000
0.063232
189.696
6000
0.056905
341.43
15000
0.050588
758.82
30000
0.047424
1422.72
75000
0.042047
3153.525
150000
0.04047
6070.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 70dB ~ 55dB (100Hz ~ 1MHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | TLV713185 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.7V @ 150mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 4-X2SON (1x1) |
| Current - Quiescent (Iq) | 75 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.85V |